Monroe Art League      

             2016 Members Only
   Fall Art Show Ribbon Winners
 
 

           With a special 'Thank You'  to our Juror,  Aaron Bivins.

                        Here are a few of Aaron's comments:   

        " The work entered truly displayed impressive skill in every
             category.  The use of color was warm, cool and vibrant
            and such a joy to view. 
        A tip of my hat to all who entered. 
Continue to be
            encouraged and don't be afraid to explore new 
           possibilities.   (Step outside traditional lines.)
       It was an honor and a pleasure to have been asked
            to jury your  show."
                        "Congratulations to all !"

 

        (Note:  We had 57 entries representing 24 members !)                        
                             

       

 

       Aaron Bivins

 

Watercolor
   First Place

Kevin Baker

"Flowers"

 

Watercolor
 Second Place  

Greg Koesel

"Aloft"

Watercolor
 Third Place

Greg Koesel

"Grandfather Sugarbush"

 

Traditional Photography
First Place

Fred Drotar

"Devoted Family"

 

Photography
Second Place

Fred Drotar

"Devoted Couple"

Photography
Third Place

Linda Rutledge

"Homemade"

 

Acrylic
First Place

James Tidwell

"The Red Faced Mule"

 

   

Acrylic
Second Place

Gladys Drummond

"Pink Lillies"

Acrylic
Third Place

James Tidwell

"The Gallery"

 

 

Best of Show

"Blue"
Will Stanford

 

 

 

Graphics, Pastels, Fabric
First Place

Brian Vanisacker

"Peaceful"

 

Graphics, Pastels, Fabric
Second Place

Gary Gudes

"FK by GG"

Graphics, Pastels, Fabric
Third Place

Larry Hilliard

"White Breasted Nuthatch"

 

 

Mixed Media
          First Place            

Julie Pillarelli

"The Interurbans"

 

Mixed Media
          Second Place       
     

Gary Gudes

"Scapegoad"

Mixed Media
          Third Place

Greg Koesel

"Frenchtown Fannie"

 

 

 Sculpture, Glass, Metal
First Place

Melissa Francis

"Harvest Sunset"

  

 

 

 

 Sculpture,  Glass, Metal
Second Place

Greg Koesel

"Garden Gate"

 

Sculpture, Glass, Metal
Third Place

Paul Schmidt

"Another Bubble Experiment"

Oil
First Place

Janet Pearsall

"Monday Mauve Day"

 

Oil
Second Place

Sandra Nikirk

"Indiana Sand Dunes"

 

Digital Photography
(Enhanced)

First Place

Fred Drotar

"Dinner Time"